عرضه وسيع لاک پشت آبی در مشهد

abiziparvar.jpg

روز گذشته وقتی از میدان سعدی (سراب) مشهد عبور می کردم متوجه فروشگاه بسیار بزرگ و پر زرق و برقی شدم که در نبش سمت چپ ابتدای خیابان سناباد افتتاح شده بود.

بر سر در این فروشگاه بزرگ پرده ای نصب شده بود و که بر روی آن عبارت "بازار بزرگ آبزیان" نقش بسته بود.

 داخل این فروشگاه انباشته از انواع ماهیان تازه و یخ زده ای بود که سعی شده بود خیلی شیک و مرتب به مشتریان عرضه شوند.

 صحنه های زننده ای از بهای شکم چرانی انسان ها که به قیمت رونق تجارت پرورش صنعتی حیوانات و کشتار وسیع و نابودی گسترده محیط زیست تامین می شود.

 بدترین بخش این ماجرا بخش فروش ماهی قرمز بود که ان هم با نصب پارچه هایی در خیابان و داخل فروشگاه تبلیغ شده بود و تاکید شده بود که تحت مجوز سازمان دامپزشکی ماهی قرمز در این فروشگاه عرضه می شود.

 متاسفانه در این بخش علاوه بر ماهی قرمز تعداد زیادی لاک پشت های آبی که بر اثر ایجاد همین بازار سیاه عرضه در شهر ها به شدت مورد تهدید و در معرض انقراض قرار گرفته اند نیز عرضه می شدند.

 علاوه بر لاک پشت ها مقدار زیادی صدف آب شیرین هم در این بخش عرضه می شد! من دیگر ارتباط این یکی را با نوروز یا آبزی پروری نفهمیدم!

 متاسفانه لاک پشت ها و صدف ها تنها حکایت از غارت ناجوانمردانه آبگیر های طبیعی برای سود جویی و و به طمع کسب درآمد بسیار ناچیزی دارد که بهای آن تخریب و نابودی اکوسیستم های طبیعی و نابودی دسته جمعی حیوانات شکار شده است.

 lakposht2.jpg

نگهداری از این نوع لاک پشت ها در خانه غیر ممکن است و این لاک پشت ها چاره ای جز مرگی دردناک ندارند.

 همچنین در این فروشگاه حوضچه های بسیار بزرگی تعبیه شده اند که در حال آماده سازی بودند و بیم آن می رود که این حوضچه ها برای عرضه ماهی زنده با مقاصد خوراکی به کار گرفته شوند.

 عرضه ماهی زنده علاوه بر رنج و ستم مضاعفی که به ماهی ها در حین صید و حمل و نگهداری در حوضچه های کوچک وارد می کند متاسفانه در حین فروش ماهی ها به شکل بسیار نا مناسبی و در برابر چشم مردم جان می دهند که اثرات مخرب روحی و روانی سختی مخصوصا بر روی کودکان خواهد داشت.

 من همین جا نگرانی جدی و عمیق خودم را در مورد عرضه ماهی زنده د راین فروشگاه اعلام می کنم و توجه و پیگیری همه علاقمندان به حیوانات و محیط زیست را به این نکته جلب می کنم. 

 در مورد لاک پشت ها من به مسوول این فروشگاه تذکر دادم و ایشان برخورد بسیار مناسب و خوبی داشتند و قول پیگیری دادند.

       mahi3.jpg

/ 0 نظر / 428 بازدید