گفتگوی دکتر آل داوود با روزنامه ی ايران

متن زير گفتگوی دکتر آل داوود رييس هيات مديره ی انجمن حمايت از حيوانات ايران است که با روزنامه ی ايران انجام شده است:

 

«سيدجاويد آل داوود» رئيس هيأت مديره انجمن حمايت از حيوانات در گفت وگو با خبرنگار «ايران» با بيان اين مطلب افزود: «بررسى ها نشان مى دهد نسل گونه هايى همچون يوزپلنگ، سياه گوش، عقاب طلايى، سياه خروس و هوبره به دليل شكارهاى غيرمجاز و صدور مجوزهاى شكار از سوى سازمان حفاظت محيط زيست به شكارچيان ايرانى و خارجى در آستانه انقراض قرار گرفته است.»
وى ادامه داد: :از دوران انقلاب و جنگ سلاحهاى جنگى در دست مردم برخى مناطق بويژه شهرهاى كوچك و دورافتاده باقى مانده كه از آنها براى شكارهاى غيرمجاز استفاده مى كنند. سلاح جنگى به دليل حالت رگبار، عوارض بسيار خطرناكى دارد. همچنين سازمان حفاظت محيط زيست، با صدور مجوز شكار اين روند را تشديد مى كند.
عضو هيأت علمى دانشكده دامپزشكى دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: «اخيراً يكى از مسؤولان سازمان حفاظت محيط زيست به گران بودن مجوزهاى شكار براى خارجى ها معترض شده و بر لزوم ارزان سازى آن براى جذب بيشتر شكارچى تأكيد كرده است. در واكنش به اينگونه موضع گيريها، انجمن حمايت از حيوانات نامه اى به مقامات عالى كشور نوشت و از روش فروش مجوز شكار به شكارچيان داخلى و خارجى انتقاد كرد.»
«آل داوود» تصريح كرد: «در بسيارى از كشورها نيز، هيچ گاه جان يك حيوان را با پول معاوضه نمى كنند. مجوز شكار بايد براساس سرريز گونه هاى حيات وحش يك منطقه باشد. اين در حالى است كه هيچ يك از سازمانهاى دولتى و خصوصى متولى محيط زيست ايران، آمار دقيقى از حيات وحش ايران ندارند. به عنوان نمونه، نسل يوزپلنگ ايرانى كه اهميت جهانى دارد، در معرض انقراض است و تاكنون هيچ آمار دقيقى از تعداد اين گونه نادر ارائه نشده است.»
رئيس هيأت مديره انجمن حمايت از حيوانات يادآور شد: «در سال۱۳۸۱ با هدف حمايت از گونه هاى حيات وحش ايران، براى خريد تمام مجوزهاى داخلى وخارجى شكار اعلام آمادگى كرديم، اما پاسخ روشنى نگرفتيم. پس از پيگيريهاى مكرر، مسؤولان سازمان حفاظت محيط زيست، مدعى شدند كه چند سالى است به دليل رويداد خشكسالى، مجوز شكار صادر نمى شود، در حالى كه اينگونه نبود و اكنون صدور مجوز شكار به شدت ادامه دارد.»
«آل داوود» به صدور مجوز ماهيگيرى در درياچه لار اشاره كرد و افزود: «درياچه لار، پارك ملى است و بالاترين درجه حفاظتى را دارد و صدور مجوز ماهيگيرى در آن، برخلاف تمام قوانين و ضوابط ملى و بين المللى است.
وى همچنين از عدم حمايت مناسب از محيط بانان در برابر شكارچيان غيرمجاز و متخلفان انتقاد كرد و افزود: «متأسفانه محيط زيست تاكنون نتوانسته از نيروهاى خود در مناطقى كه شكارچيان غيرمجاز حضور دارند، حمايت كند.»

 


خبر های تازه از سگ وارد شده به حرم امام رضا

 

همان طور که قبلا نوشتم سگی که چند روز پيش به حرم امام رضا وارد شد بسيار مورد توجه مردم و مذهبيون قرار گرفته است. در طول همين چند روز سی دی حاوی تصاوير اين سگ و مصاحبه با شاهدان عينی اين رويداد در سطح شهر مشهد تکثير شده و در اختيار مردم قرار گرفته است.

در اين سی دی نحوه ی ورود سگ مذکور و رفتنش به کنار ضريح حرم توضيح داده می شود، ظاهرا اين سگ دست خود را به ضريح می زده است که اين مسيله موجب تعجب و جلب توجه مردم گرديده است.

اين سگ از قسمت مخصوص به خانم ها وارد حرم گرديده است، ظاهرا پس از نزديک شدن اين سگ به ضريح زايران حرم اقدام به کندن موهای اين سگ برای تبرک نموده اند! اين کار با توجه به نجس بودن سگ در اصول اسلامی تعجب برانگيز است.

سگ مورد بحث همان طور که پيش از اين اشاره شد احتمالا به يکی از باغات و مزارعی که در اختيار آستان قدس می باشد منتقل گرديده است، برای اين سگ در زندگی جديد و مرفهی که شروع کرده است آروزی خوشبختی می کنيم.


  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸٤