بیانیه در محکومیت سانسور وبلاگ و توضيح دلايل احتمالی آن و ...

بیانیه در محکومیت سانسور

 وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد

و توضیح دلیل احتمالی آن

متاسفانه در روز های گذشته وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد از سوی دولت ایران سانسور شد و دسترسی به آن  از طریق اتصال اینترنت مخابرات برای کاربران داخل کشور غیر ممکن گردیده است.

وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد که با محتوای حمایت از حیوانات و حفظ محیط زیست و گیاه خواری نوشته می شود توانسته است در مدت بیش از یک سال فعالیت خود مخاطبان خوبی پیدا کند.

عمل نفرت انگیز سانسور و تحدید آزادی بیان در این دوران به هیچ وجه و با هیچ بهانه ای نمی تواند توجیه شود و پذیرفتنی نیست.

دولت ایران در حال حاضر به بهانه منع فعالیت سایت های غیر اخلاقی و مخالفان سیاسی به روش های غیر اصولی و بی محابا به سانسور فله ای سایت های اینترنتی دست می زند که این امر در هفته گذشته به سوال نمایندگان مجلس ایران از وزیر ارتباطات نیز منجر گردید.

استفاده از همین روش ها منجر به سانسور وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد گردید که دارای محتوایی کاملا غیر سیاسی و تخصصی است.

دلیل سانسور شدن وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد تنها می تواند قرار دادن چند کلمه به رنگ زمینه در قالب وبلاگ باشد که تنها به منظور ایجاد ترافیک و بالا بردن رتبه در موتور های جستجو گر انجام شده بود.

به این منظور چند کلمه مانند "سکس" "عکس" و "فیلم" که در موتورها زیاد جستجو می شوند در قالب وبلاگ همرنگ با زمینه ( یعنی طوی که به هیچ وجه برای بازدید کننده قابل مشاهده نبودند ) قرار داده شده بود.

این اقدام تنها به منظور ایجاد ترافیک و بالا بردن رتبه در موتور های جستجو گر انجام شده بود و هیچ بار منفی اخلاقی در محتوای وبلاگ ایجاد نمی کرد، با این حال مسوولیت این عمل از سوی این وبلاگ کاملا پذیرفته می شود و در اینجا صریحا بیان می شود و نویسنده وبلاگ حاضر است در هر دادگاه صالحی در این مورد پاسخگو باشد.

با این حال به سبب استفاده دولت ایران از روش جستجو کلید واژه ها و بدون توجه به محتوای سایت به محض برخورد با کلماتی که نسبت به آن حساسیت وجود دارد به سانسور سایت اقدام می کنند که نتیجه آن بروز چنین اشکالاتی می شود.

به هر حال وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد دولت ایران را مسوول مستقیم تحدید حق قانونی آزادی بیان خود مصرح در قانون اساسی ایران می داند و جدا خواستار رفع فوری محدودیت ایجاد شده است.

وبلاگ تلاش برای حیوانات ایران در عین حال کلید وازه های مذکور را از قالب وبلاگ حذف نموده است.

همچنین به این وسیله از کلیه دوستان، بازدید کنندگان، دوستان انجمن حمایت از حیوانات ایران، وبلاگ های زیست محیطی و ... درخواست می کنم به هر نحو ممکن برای رفع این محدودیت همکاری و همفکری بنمایند.

لازم به ذکر است در حال حاضر دسترسی به وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد از طریق اتصال اینترنت برخی سرور ها که از خطوط غیر رسمی استفاده می کنند ممکن است.

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۸٥