قربانی برای فوتبال !

امروز در روزنامه خراسان شرحی حماسی از انجام نخستین تمرین تیم ملی فوتبال را خواندم که درآن خبرنگار مربوطه صحنه ی با شکوهی را شرح داده بود که بازیکنان و مسوولان تیم از روی خون گوسفند قربانی شده ای عبور کرده و وارد زمین شده بودند !

 

بحث قربانی همیشه مطرح بوده و نگرانی های فراوانی را ایجاد کرده است، گذشته از خوب یا بد بودن عمل قربانی باید توجه داشت که افراط در هر کار خوبی هم می تواند بد باشد.

 

در عزا قربانی کنیم، در عروسی قربانی کنیم، ماشین می خریم قربانی کنیم، تیم ملی فوتبال دیگر چه نیاز به قربانی کردن دارد !

 

در جستجویی که در این مورد داشتم متوجه شدم که این کار در فوتبال کشورمان بی سابقه نیست، به نمونه هایی از این دست که در گذشته ها انجام شده است و در سایت های اینترنتی دیده می شود توجه کنید :

 

" ولي با ديدن يك راس گوسفند و يك قصاب پي به ماجرا برديم بچه ها دور هم جمع شدند و خون گوسفند ريخته شد تا چشم بد دور شود و..." 07/11/2004  سایت پارس فوتبال

 

       

" برخی ملی پوشان خون گوسفند قربانی شده را پیش از ورود به زمین با انگشت به پای خود زدند. " 1/5/85 ایرنا

 

" قبل از شروع تمرين پرسپوليسى ها دو گوسفند براى قربانى كردن كنار زمين آوردند اما درست هنگامى كه بازيكنان همراه سوبل در زمين حاضر شدند يكى از دو گوسفند از غفلت اطرافيان استفاده كرده و وارد زمين چمن شد. سوبل كه حسابى از حضور اين گوسفند ترسيده بود مدام فرياد مى زد و از مسؤولان مى خواست كه هرچه زودتر گوسفند مذكور را از زمين بيرون كنند. همهمه موجود با صحبت هاى پروين تمام شد: «ببريد آن طرف ذبحشان كنيد. جلوى اينها سرشان را نبريد " 15/3/82 ایران ورزشی

 

" براي سلامتي بازيكنان پرسپوليس و پيروزي اين تيم مقابل استقلال، يكي از هواداران دو عدد گوسفند قرباني كرد. " 26/10/80 ایران ورزشی

" يك گوسفند در تمرين ديروز استقلال قرباني شد. اين گوسفند پيش از شروع تمرين ذبح شد و تمامي بازيكنان از روي خون گوسفند عبور كرده و براي تمرين وارد زمين شدند.
استقلالي‌ها مي‌خواستند با قرباني كردن اين گوسفند، جلوي چشم خوردن تيمشان را بگيرند. " 20/10/2004 سایت پارس فوتبال

 

متاسفانه به اصل مطلب روزنامه خراسان در این زمینه دسترسی نداشتم، سعی می کنم حتما در روز های آینده آن را در وبلاگ قرار بدهم، خواندنش خیلی جالب است.

 

قصد دارم در باره ی مسایل مربوط به قربانی و شکار با رهبران دینی و صاحب نظران مکاتباتی انجام بدهم، امیدوارم بزودی نتیجه این مکاتبات را در وبلاگ به اطلاع همه برسانم.

   

نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۳:٢۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٥