ماهی قرمز ها را در جشن نوروز شريک کنيم

نوروز باستانی برای مردم ایران زمین چیزی بسیار گرامی و دوست داشتنی و شاید تنها یادگار از گذشته هایی است که به آن افتخار می کنند و غریبانه عشق می ورزند.

 

نوروز برای مردم ایران زمان شادی و نو شدن است در همه چیز، روز ها که به نوروز نزدیک می شوند مردم به جنب و جوش می افتند و خود را آماده ی جشن می کنند، خوراکی های مخصوص، لباس های نو، اسکناس نو و البته هفت سین.

 

هفت سین از مهمترین بخش های جشن نوروز است، هر خانواده ی ایرانی می کوشد تا هفت سین زیبا و بهتری برای جشن آماده کند، هنر زنان ایرانی با درست کردن سبزه برای هفت سین و چیدن چیز ها بر روی سفره ی هفت سین به نمایش گذاشته می شود.

 

از چیز هایی که مرسوم است و در سفره ی هفت سین قرار داده می شود تنگ ماهی قرمز است، ماهی قرمز ها که خود به نمادی برای جشن نوروز تبدیل شده اند در میان جشن و شادی ما مردمان خسارات زیادی می بینند.

 

سالانه ملیون ها ماهی از استخرهای اطراف شهر ها صید و برای فروش به شهر ها حمل می شوند، در این میان تعداد بسیار زیادی از این ماهی ها به هنگام صید و حمل تا بازار به دلیل استفاده از روش های غیر اصولی از بین می روند.

 

ماجرا تازه از این جا به بعد آغاز می شود، ملیون ها ماهی به شهر ها رسیده اند، مردم برای شادی دل کودکان ماهی ها را خریداری و در تنگ نگهداری می کنند ولی متاسفانه در روزهای مانده تا نوروز تعداد زیادی از این ماهی ها به دلیل بد نگهداری شدن از بین می روند.

 

پس از طی شدن نوروز و برچیده شدن سفره ی هفت سین ماهی هایی که زنده مانده اند دچار گرفتاری های زیادی می شوند، اغلب این ماهی ها به دلیل فراموش شدن از بین می روند، تنگ آبشان می شکند یا آب تنگ تمام می شود و یا آب تنگ آن قدر تعویض نمی شود تا ماهی به شکل دردناکی بمیرد.

 

آن دسته از مردم هم که از روی دلسوزی ماهی ها را در آبگیر های طبیعی رها می کنند نمی دانند که با این کارشان تعادل زیستی این آبگیر ها را بر هم می زنند.

 

امسال مراکز زرتشتی اعلام نموده اند که تهیه و نگهداری ماهی قرمز جزو آیین های ریشه دار ایرانی و جشن نوروز نیست، پس بیاییم امسال با خودداری از تهیه و قرار دادن ماهی قرمز در سفره ی هفت سین ماهی ها را در جشن با شکوه و شادمان شریک کنیم.

 

 

در هر حال در صورتی که ماهی قرمز نگهداری می کنید به نکات زیر توجه کنید:

 

1)      بهتر است ماهی ها را در حوض و یا ظرف آب بزرگ و مناسبی نگهداری کنید و فقط برای روز جشن به سفره ی هفت بیاورید.

 

2)   آب سرد قابلیت حلالیت هوای بیشتری را دارد، حتما ظرف ماهی ها را در جای خنک نگهداری کنید، حتی می توانید در آب ماهی ها هر روز چند قطعه یخ بیندازید.

 

3)      تعداد مناسبی ماهی در هر ظرف قرار بدهید.

 

4)      ماهی های ریز تر را برای نگهداری انتخاب کنید.

 

5)   هرگز سعی نکنید به ماهی ها در تنگ غذا بدهید، چون ضرر آن برای ماهی ها بیشتر از سود آن است، مخصوصا هرگز برای ماهی ها خرده نان نریزید.

 

6)      تنگ های مرسوم ظروف مناسبی برای نگهداری ماهی نیست، در صورت اجبار تنگ را فقط تا نیمه پر آب کنید.

 

7)   برای نگهداری از ماهی ها از ظروف استوانه ای شکل استفاده کنید، هر چه سطح تماس آب با هوا بیشتر باشد تبادلات گازی بهتر انجام می شود.

 

8)      ادرار ماهی ها حاوی مواد سمی است، آب ماهی ها را مرتب عوض کنید.

 

9)      ظرف ماهی ها را هرگز در برابر آفتاب و سایر منابع گرما قرار ندهید.

 

10)  سر ظرف ماهی ها را خالی از آب بگذارید تا ماهی ها نتوانند از آب بیرون بپرند.

 

11)  پس از پایان جشن نوروز فورا ماهی ها را در استخر های بزرگ پارک ها رها کنید.

 

12)  از رها کردن ماهی ها در آب های طبیعی مانند چشمه ها ، برکه ها و دریاچه ها خودداری کنید.

 

 

به یاد داشته باشیم که انسان های مسوول نمی توانند نسبت به حیوانات بی رحم و بی توجه باشند، بیایید انسان های مسوولی باشیم.

 

 

 

  

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ اسفند ۱۳۸٤