زادروز ضامن آهو

فردا زادروز امام رضا است. وجود آرامگاه امام رضا در شهر مشهد این شهر را به مرکز توجه شیعیان جهان تبدیل نموده است، به نحوی که به هر بهانه ای می کوشند تا خود را به این شهر برسانند و علاوه بر زیارت و انجام امور مذهبی از سایر جاذبه ها و دیدنی های این شهر نیز استفاده کنند.

 

همانگونه که تا به حال حتما شنیده اید امام رضا ملقب به "ضامن آهو" می باشد، ظاهرا آن گونه که در روایات آمده است روزی ایشان شاهد شکار آهویی بوسیله ی یک شکارچی بوده است و با مشاهده ی این صحنه بر آن می شود تا این آهو را نجات بدهد، به این سبب ایشان را "ضامن آهو" می خوانند.

 

این داستان و داستان ها و روایات متعدد دیگری از این دست نشان دهنده ی اهمیت تاریخی و جایگاه عمیق فرهنگی امر حمایت از حیوانات است.

 

به راستی اگر بخواهیم برای حمایت از حیوانات مشهد نمادی انتخاب کنیم به نظر من این نماد می تواند آهو باشد، نمادی که به همه ی مردم اهمیت توجه و حمایت از حیوانات را یادآوری می کند، مردمی که کوچکترین مسئله ی مربوط به امام رضا برایشان مهم است چگونه می توانند این قدر به حیوانات بی توجه باشند چیزی که یکی از ویژگی های بارز و برجسته ی شخصیت امام رضا بوده است ؟

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٤