شکار قانوني، دروغ بزرگ، جنايتی بزرگ تر

 

اعتراض حامیان حیوانات به شیوه و رویه ی این خبرگزاری است، آن چه مسلم است وظیفه و کار خبرگزاری جمع آوری و انتشار اخبار است، خبرگزاری میراث در پوشش اخبار و یا مقالات به تشویق و توجیه عمل غیر اخلاقی شکار حیوانات کمیاب و بی پناه می پردازد.

 

این که شکار قانونی کاری غیر انسانی نیست بیشتر به یک جوک شبیه است، قانونی که در آن مجازات یک شکارچی مثلا ده هزار تومان تعیین شده است به چه دردی می خورد؟!!

 

قانونی بودن هر کاری دلیل بر  اخلاقی و انسانی بودن آن نیست، اعدام در کشور ما و خیلی جاهای دیگر کاملا قانونی است ولی جامعه ی جهانی امروز اعدام را به عنوان یک عمل انسانی و اخلاقی به رسمیت نمی شناسد،  اتحادیه اروپا هر کشوری که اعدام را قانونی بداند به عضویت نمی پذیرد و مقرارات استرداد مجرمین در مورد کشورهایی که اعدام در آن ها انجام می شود الزام آور نیست.

 

قانونی که به آن اشاره کردید از سوی کسانی تصویب شده است و قرار است اجرا شود که ضعف خود را با آسیب های عمده ای که به حیات و حش ایران در طول سال ها وارد آمده است نشان داده اند.

 

توجه به مواد 17 و 20 این قانون نشان می دهد که راه برای معامله و فرار متخلفین باز گذاشته شده است در ماده ی 17 جرایم حاصل از اجرای این قانون جزو درآمد های دولت محسوب شده است یعنی شکار غیر قانونی منبع در آمدزایی برای دولتی است که قرار است آن را اجرا کند! و در ماده ی 20 برای ماموری که گزارش خلاف واقع بدهد مجازات دوبرابر پیش بینی شده است با توجه به بلندای دیوار حاشا مشخص است  که هیچ ماموری عملا جرات برخورد با متخلفین و ارایه ی گزارش را پیدا نمی کند!

 

آن طور که به نظر می رسد خبرگزاری میراث آن جا به بیراهه رفته است که تیغ زدن خارجی ها و ارایه ی مجوز کشتار حیوانات وحشی را بخشی از اکوتوریسم تلقی نموده و تشویق و تبلیغ می کند.

 

در کشوری که انباشته از ذخایر زیر و رو زمینی است و میلیارد ها دلار هزینه برای هزار کار بی فایده و با فایده می شود این چند دلار کثیف حاصل از شکارگری چه دردی را دوا می کند؟!!

 

اگر این خبرگزاری و اداره محترم میراث فرهنگی و گردشگری به اشاعه و آموزش حفظ و احترام به حیات و حش و زیستگاه های وحوش بپردازند و به جای به راه انداختن دسته های کشتار حیوانات تور های طبیعت گردی همراه با تماشا و عکاسی از حیوانات و زیستگاهشان را دایر کنند که برای همه ی مردم قابل استفاده و پذیرش است چه ایرادی دارد؟

 

جز این است که نابود کردن بسیار ساده تر از به وجود آوردن و آباد کردن است؟ کشتن یک حیوان با یک گلوله چند تومانی امکان پذیر است و روح پلید و خفیف شکارچی هم ارضا می شود ولی حفظ و گسترش زیستگاه های وحوش نیاز مند برنامه ریزی و سرمایه گزاری های بلند مدت و زیربنایی است که البته از عهده ی آقایان به نظر می رسد که خارج باشد!

 

شکار برای یک بومی آفریقایی یا یک اسکیمو یا حتی برای شما مدیرعامل محترم خبرگزاری میراث اگر در شرایط سخت و گرسنگی قرار داشته باشید البته می تواند انسانی و اخلاقی باشد حتی اگر نادر ترین موجودات کره ی زمین را هم شکار  کنید و بخورید! و به غیر از این هیچ نوع شکار انسانی، اخلاقی و یا قانونی دیگری را من سراغ ندارم .

 

 

 

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٤