زادروز ضامن آهو

فردا زادروز امام رضا است. وجود آرامگاه امام رضا در شهر مشهد این شهر را به مرکز توجه شیعیان جهان تبدیل نموده است، به نحوی که به هر بهانه ای می کوشند تا خود را به این شهر برسانند و علاوه بر زیارت و انجام امور مذهبی از سایر جاذبه ها و دیدنی های این شهر نیز استفاده کنند.

 

همانگونه که تا به حال حتما شنیده اید امام رضا ملقب به "ضامن آهو" می باشد، ظاهرا آن گونه که در روایات آمده است روزی ایشان شاهد شکار آهویی بوسیله ی یک شکارچی بوده است و با مشاهده ی این صحنه بر آن می شود تا این آهو را نجات بدهد، به این سبب ایشان را "ضامن آهو" می خوانند.

 

این داستان و داستان ها و روایات متعدد دیگری از این دست نشان دهنده ی اهمیت تاریخی و جایگاه عمیق فرهنگی امر حمایت از حیوانات است.

 

به راستی اگر بخواهیم برای حمایت از حیوانات مشهد نمادی انتخاب کنیم به نظر من این نماد می تواند آهو باشد، نمادی که به همه ی مردم اهمیت توجه و حمایت از حیوانات را یادآوری می کند، مردمی که کوچکترین مسئله ی مربوط به امام رضا برایشان مهم است چگونه می توانند این قدر به حیوانات بی توجه باشند چیزی که یکی از ویژگی های بارز و برجسته ی شخصیت امام رضا بوده است ؟

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٤

خبر خوب! باز پس گيری جنگل ها از بنياد

خبر خيلی خيلی خوبی است، همين چند روز پيش راجع به پروژه ی آزدراه شمال نوشتم، امروز توی روزنامه خواندم که مدير کل محيط زيست مازندران اعلام کرده است که همهی ۱۱۰۰ هکتار زمينی که از جنگل های شمال به بنياد تحويل داده شده است از اين بنياد پس گرفته خواهد شد.

 

اميدوارم اجرای اين تصميم با مشکل مواجه نشود، لازم است که حاميان محيط زيست حساسيت و فعاليت خود را در اين زمينه حفظ کنند.

 

به هر حال خيلی خوشحال کننده است ...

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٤

روشنامه ی وبلاگ تلاش برای حيوانات مشهد

 

                            روشنامه ی وبلاگ تلاش برای حيوانات مشهد

 

 

1.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" خود را نسبت به مسایل مربوط به تمام حیوانات همه ی جهان مسوول می داند.

 

2.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" خود را تابع سیاست های کلی انجمن حمایت از حیوانات ایران و انجمن جهانی حمایت از حیوانات می داند.

 

3.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" کاملا مستقل از تشکیلات رسمی انجمن حمایت از حیوانات ایران می باشد.

 

4.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" فعالیت های فرهنگی برای گسترش و بسترسازی حمایت از حیوانات را اولویت کاری خود می داند.

 

5.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" توجه ویژه ای نسبت به مسایل مربوط به حیوانات مشهد دارد.

 

6.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" خود را تابع قوانین کشور ایران و مقررات بین المللی می داند، در عین حال انتقاد و اعتراض با همه ی روش های مسالمت آميز ممکن را حق مسلم و طبیعی هر انسان و کاملا قانونی تلقی می کند.

 

7.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" خود را ملزم به انعکاس نظرات همه ی حامیان حیوانات و محیط زیست آنان و همه ی منتقدان در چاچوب اخلاق و قانون می داند.

 

8.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" استقلال را یک اصل می داند و خود را ملزم به انعکاس تبلیغات سیاسی و مذهبی نمی داند.

 

9.     "وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد" خود را نسبت به اخلاق متعهد می داند و توهین به اعتقاد و ویژگی های هیچ انسانی را مجاز نمی داند.


حيوانات تهران از آلودگی هوا می میرند...

شب گذشته به همراه یکی از دوستان برای دقایقی به "پارک کوهسنگی" مشهد رفته بودیم، فضای سبز مناسب در کنار کوه زیبای "کوهسنگی" حس خوبی به آدمی می داد، دوست من که روز قبل از تهران به مشهد امده بود ریه هایش را از هوای خوب و تازه پر می کرد و به شلوغی و آلودگی هوای تهران لعنت می فرستاد ...

 

متاسفانه توده ی هولناک انسان و ماشین و کارخانه و ... در تهران و حومه تبدیل به فاجعه ای بزرگ می شود که بر دولتمردان لازم است فورا برای آن تدبیری بیندیشند.

 

ریه ی کودکان پر از سرب می شود، کهنسالان می میرند و ...

 

در این میان می شود مدرسه ها تعطیل کرد، پیرمرد ها و پیرزن ها را در خانه نگه داشت، اصلا می شود از تهران به جای دیگری رفت ولی آیا کسی به فکر پرندگان و حیوانات هم هست ؟؟؟

 

گنجشک ها – اگر گنجشکی در تهران باقی مانده باشد! – در مظلومیت و آلودگی خفه خواهند شد، دیگر پرنده ای نخواهد خواند ...

 

 

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٤

اعلاميه جهانی برای حمايت حيوانات

برگرفته از تارنمای WSPA

برگردان فارسی:  سیاوش هوشیار

 

 

اعلامیه جهانی حمایت حیوانات

 

سن خوزه، کاستاریکا، 25 نوامبر 2005 – 4 آبان 84

هیات های نمایندگی چهار کشور برگزارکننده ی نشستی در کاستاریکا برای ارایه ی پیش نویس اعلامیه جهانی حمایت حیوانات جهت اتخاذ تصمیم در اجلاس عالی وزیران در سال 2006  توافق کردند.

هدف نهایی برای این اعلامیه تصویب در سازمان ملل متحد است. دولت کاستاریکا میزبانی نشست افتتاحیه ی هیات بررسی کننده  را با همکاری سازمان های جهانی حمایت از حیوانات شامل جامعه ی جهانی حمایت از حیوانات WSPA ، انجمن سلطنتی جلوگیری از بدرفتاری با حیوانات RSPCA ، انجمن مهربان بین المللی HSIT و دلسوزی در جهان کشاورزی CIWF .

 

چرا یک اعلامیه ی جهانی برای حمایت حیوانات ؟

هدف از اعلامیه جهانی برای حمایت حیوانات دست یابی به بازشناسی کلی حیوانات به عنوان موجوداتی حساس، قادر به احساس درد و عذاب و امرحمایت از حیوانات به عنوان نمودی مهم از توسعه ی اجتماعی ملت های جهان است.

 

سرلشگر پیتر دیویس مدیر کل ما گفت: " ما خشنودیم که دولت ها اهمیت ارتقای سطح حمایت از حیوانات را تشخیص داده اند و برای موفقیت این بیانیه خود را متعهد نموده اند.  ما مصریم که دولت های جهان از این ابتکار حمایت کنند و کمک کنند که بی رحمی نسبت به حیوانات به چیزی مربوط به گذشته تبدیل شود."

 

هیات های نمایندگی دولت ها

مذاکره ی  نمایندگانی از آمریکا، آسیا، اروپا و آفریقا پیگیری کنفرانس حمایت از حیوانات مانیل است که 2 سال پیش برگزار شد، جایی که 22 هیات نمایندگی از 20 کشور ( فعالیت  ایالات متحده به عنوان ناظر بود)  با اصول بنیادی اعلامیه جهانی برای حمایت از حیوانات موافقت نمودند.

©همه ی حقوق این نوشته متعلق است به " وبلاگ تلاش برای حمایت از حیوانات مشهد"

 

 


 

پروژه ی نکبت بار آزادراه شمال را متوقف کنيد

 

میل سیری ناپذیر انسان ها به ثروت اندوزی هنگامی که با بی تعهدی و بی اخلاقی همراه می شود و هنگامی که دستان خبیثی در کار وارد می شوند اتفاقات وحشتناکی می افتد که تبعات آن گربانگیر نسل های بشر می شود.

 

تخریب منابع طبیعی به عنوان اساسی ترین منابع جهان و زیستگاه حیوانات و گیاهات جنایتی نابخشودنی و کاری رذیلانه و خیانت به نسل های آینده است.

 

متاسفانه از چند سال پیش با تصمیم بی خردانه ی و غیر مسوولانه ی  دولت انجام پروژه ی نکبت بار آزادراه شمال آغاز شد، اساس این پروژه واگذاری ملیون ها متر مربع از اراضی بکر جنگل های البرز به بنیاد مستضعفان به عنوان بهای اجرای این پروژه بود.

 

توقف کامل و بازسازی خسارات ایجاد شده بر اثر اجرای این پروژه خواست نهایی و جدی همه ی دوستداران محیط زیست و همه ی انسان های فهیم و مسوول است.

 

من دولتمردان و مجریان این پروژه را به اندیشه فرا می خوانم، این کار شما خیانت به نسل های بشر و جهان هستی است. شما در واقع به فرزندان خود خیانت می کنید.

 

آنانی که دست به چنین کارهای کثیفی برای ثروت اندوزی می زنند برایشان زیاد مشکل نیست که از راه های ناثواب بسیار دیگری که برای ثروت اندوزی موجود است جیب هایشان را پر کنند، پس خواهش می کنم برای خدا هم که شده دست از سر جنگل ها بردارید، ...

 

ای نفرین بر شما ...

 

 

 

 

در این جا خبری در همین زمینه را که برگرفته از سایت خبرگزاری میراث است را می خوانید:

 

 

نقشه آزادراه تهران-‌شمال تغيير كرد
براي حفظ گونه‌هاي گياهي و حفظ زيستگاه جانوران نقشه آزادراه تهران-‌شمال تغيير كرد.
.

‌ميراث خبر
«براي حفظ گونه‌هاي گياهي و جلوگيري از تخريب زيستگاه جانوران، شهرك‌هايي كه در نقشه قبلي بود حذف شده است. تنها در مسير جنوبي كه در تهران است؛ اقامتگاه،‌ كمپينگ، پمپ بنزين و سايت خدماتي احداث مي‌شود.» مهندس «حسن پيراسته» مدير كل محيط‌زيست استان تهران با اعلام اين خبر روند پيشروي آزادراه تهران-‌شمال را مغاير با ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي دانست. بنا به همين دلايل و بر اساس مصوبه جديد نقشه آزادراه تهران-‌شمال به دليل ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي دچارتغيير شد.
آزاد راه تهران ـ شمال با 121کيلومتر طول مدت مسافرت به شمال را به حدود يک ساعت و بيست دقيقه کاهش مي‏دهد و به يکي از پرمسافرترين محورهاي شمال کشور تبديل شده و بر اساس برآوردها سالانه بين 4 تا 6 ميليون نفر از اين محور استفاده خواهند کرد.
آزاد راه تهران ـ شمال يک پروژه ملى است، ولي انبوهى از نگرانى‌ها ‌و دغدغه‌هاي ‌زيست محيطى براى حفاظت از ارزشهاى البرز مرکزى و جنگل‌هاى بکر اين منطقه وجود دارد.
از نظر کارشناسان محيط زيست، پروژه آزاد راه تهران - شمال يکي ازمهمترين وقايع زيست محيطى ايران است. زيرا در اين پروژه علاوه بر تخريب بخشي از منابع طبيعي و زيستگاه‌هاي بکر منطقه، شهرهاى شمالى کشور نيز پس از بهره‌بردارى آزاد راه به دليل هجوم جمعيت و دسترسي آسان با مشکلات عديده زيست محيطي مواجه مي‏شوند.  عبور اين بزرگراه از جنگل‌هاى هيرکانى ـ باقيمانده از عصر يخبندان ـ که جزو نادرترين سرمايه‌هاى زيست محيطى جهان محسوب مى‌شود به دغدغه عمومى به‌ويژه دوستداران طبيعت تبديل شده است.
بنياد مستضعفان و جانبازان مجري ساخت آزاد راه پيشنهاد کرده در قبال واگذارى 6000 هکتار زمين طى برنامه‌اى هفت‌ساله آزاد راه تهران شمال را بسازد و بر همين اساس با موافقت دولت قراردادى 22 ساله، 5 سال براى اجرا و 17 سال براى بهره بردارى بين وزارت راه و ترابرى و بنياد مستضعفان و جانبازان منعقد شد.
عمليات احداث آزادراه تهران-‌شمال از سال 1374 آغاز شده كه مسير تهران به كلاردشت را كوتاه مي‌كند، ولي هنوز پايان نگرفته و تاكنون تشكل‌هاي زيست‌محيطي به روند اين پروژه اعتراض‌هاي زيادي داشته‌اند. هيأت وزيران درتاريخ 21 مهر سال 75 مقرر كرد 5/62 ميليون متر مربع از اراضى ملى محدوده آزادراه را به بنياد واگذار كند.

خداكرم جلالي رييس سازمان جنگل‌ها اين مصوبه را با لايحه قانونى واگذارى و احياى اراضى در جمهورى اسلامى مصوب شوراى انقلاب در تعارض مي‌داند: «بررسى‌هاي ‌سازمان بازرسي نيز نشان داده که مقاديرى از اين اراضى که در اختيار پيمانکار قرار گرفته به اشخاص ثالث واگذار و اين افراد نيز با تغيير کاربرى اراضى جنگلى را به تأسيسات صنعتى و شهرک‌هاى مسکونى تبديل کرده‌اند.اين در حالي بود که بر اساس توافقات اوليه هر گونه ساخت و ساز در حريم بزرگراه ممنوع اعلام شده بود. براي حفظ گونه‌هاي گياهي و جلوگيري از تخريب زيستگاه جانوران شهرك‌هايي كه در نقشه قبلي بود حذف شده است. تنها در مسير جنوبي كه در تهران است؛ اقامتگاه،‌ كمپينگ، پمپ بنزين و سايت خدماتي احداث مي‌شود.

پس از آن، دولت وقت نيز ديگر در قبال اعتبارات پروژه آزاد راه تهران ـ شمال ازمحل اراضى ملى، زمينى واگذارنکرده و هزينه اجرايي پروژه قرار شد از محل وام‌ها ‌و اعتبارات خارجي تامين شود.»
از سوي ديگر کارشناسان معتقدند؛ به منظور کاهش و تعديل خسارات ناشي از ساخت آزاد راه نبايد اراضى حاشيه مسير به ويژه در حوالي مرزان آباد و... تغييرکاربرى داده و به شهرک هاى مسکونى تبديل شود. بر اساس استاندارد‌هاي جهاني تا يک کيلومتر از اراضى حاشيه بزرگراه به عنوان منطقه استحفاظى تلقى و براى حفظ کاربرى اراضى آن قانون وضع شود.
اين پروژه به رغم توقف با 5 درصد پيشرفت کاري و روندي كند، اثرات مخربي بر محيط‌زيست گذاشته است.

جلالي با دلخوري از تخريب اراضي ملي مي‌گويد:« براساس مصوبه دولت در سال گذشته براي تامين اعتبار مورد نياز ساخت آزادراه تهران- شمال يک هزار و100 هکتار جنگل بکر در منطقه کلاردشت به شرکت سازنده اين آزادراه واگذار شده است. شرکت سازنده آزادراه تهران- شمال با انجام ساخت و ساز و فروش ا جنگلى را به تأسيسات صنعتى و شهرک‌هاى مسکونى تبديل کرده‌اند.اين در حالي بود که بر اساس توافقات اوليه هر گونه ساخت و ساز در حريم بزرگراه ممنوع اعلام شده بود. ين عرصه‌ها ‌خسارت زيادي به جنگل‌هاي ‌اين منطقه وارد کرده است.»
پيراسته اجراي پروژه در منطقه شهرستانك را فاقد مصالح زيست‌محيطي مي‌داند: «محيط‌زيست به پيمانكاران اخطاريه داده است و با توجه به همكاري‌هاي اخير قوه قضاييه در اين قبيل موارد اميدواريم، اخطار را جدي تلقي كنند. درباره پيشروي آزادراه نيز بايد بگويم؛ اين مسير از چند كيلومتر تونل و 7 كيلومتر پل تشكيل شده كه به رعايت مصالح زيست‌محيطي كمك مي‌كند.»

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٤

خبر خوب !

خبر خوب این که روزنامه ی شرق در شماره ی پنج شنبه ی گذشته و در صفحه ی پنجره به معرفی وبلاگ « تلاش برای حیوانات مشهد پرداخته است. در این صفحه ی روزنامه ی شرق هر هفته  چند وبلاگ معرفی می شوند. این اقدام روزنامه ی شرق در راستای اهداف سازنده و فرهنگی این روزنامه انجام می گیرد.

 

 در زمینه ی معرفی وبلاگ « تلاش برای حیوانات مشهد » دوست خوبمان « مدیر سایت » که من متاسفانه نامشان را نمی دانم متحمل زحمت شده اند که از ایشان بسیار سپاس گزارم.

 

 در همین زمینه فکسی برای روزنامه ی شرق ارسال نموده ام که در زیر می خوانید:

 

 

روزنامه محترم شرق

با سلام

لازم می دانم پیش از هر چیز مراتب سپاس خود را برای معرفی وبلاگ « تلاش برای حیوانات مشهد » در صفحه ی پنجره ی روزنامه ی شرق روز پنج شنبه 3 آذر 84 تقدیم بدارم.

 

قطعا چنین حمایت ها و دلگرمی هایی موجب خواهد شد تا افرادی چون من در پیمودن راهشان مصمم تر و مسوول تر باشند.

 

در این دنیا و به ویژه در کشور ما ایران کارهای بر زمین مانده ی بسیاری وجود دارد که حمایت از حیوانات شاید مهم ترین آن ها نباشد ولی یکی از کارهایی است که باید انجام شود و باید  در انجام آن جدی بود.

 

امیدوارم روزنامه وزین، معتبر و مردمی شرق همیشه چون امروز پرفروغ و توفنده باشد، به هر حال هر چه پیش آید می دانیم که هرچند پرنده مردنی است ولی پرواز به خاطر می ماند.

 

سلام من را به استاد ارجمند آقای قوچانی که بسیار از نوشته های جاندارشان لذت می بریم برسانید.

پیروز باشید، دست گرم و مهربان شما را می فشارم.

 

سیاوش هوشیار

خراسان بزرگ – مشهد

6 آذر 84

 

تلفن: 09153147043

 

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٤