گفتگوی دکتر آل داوود با روزنامه ی ايران

متن زير گفتگوی دکتر آل داوود رييس هيات مديره ی انجمن حمايت از حيوانات ايران است که با روزنامه ی ايران انجام شده است:

 

«سيدجاويد آل داوود» رئيس هيأت مديره انجمن حمايت از حيوانات در گفت وگو با خبرنگار «ايران» با بيان اين مطلب افزود: «بررسى ها نشان مى دهد نسل گونه هايى همچون يوزپلنگ، سياه گوش، عقاب طلايى، سياه خروس و هوبره به دليل شكارهاى غيرمجاز و صدور مجوزهاى شكار از سوى سازمان حفاظت محيط زيست به شكارچيان ايرانى و خارجى در آستانه انقراض قرار گرفته است.»
وى ادامه داد: :از دوران انقلاب و جنگ سلاحهاى جنگى در دست مردم برخى مناطق بويژه شهرهاى كوچك و دورافتاده باقى مانده كه از آنها براى شكارهاى غيرمجاز استفاده مى كنند. سلاح جنگى به دليل حالت رگبار، عوارض بسيار خطرناكى دارد. همچنين سازمان حفاظت محيط زيست، با صدور مجوز شكار اين روند را تشديد مى كند.
عضو هيأت علمى دانشكده دامپزشكى دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: «اخيراً يكى از مسؤولان سازمان حفاظت محيط زيست به گران بودن مجوزهاى شكار براى خارجى ها معترض شده و بر لزوم ارزان سازى آن براى جذب بيشتر شكارچى تأكيد كرده است. در واكنش به اينگونه موضع گيريها، انجمن حمايت از حيوانات نامه اى به مقامات عالى كشور نوشت و از روش فروش مجوز شكار به شكارچيان داخلى و خارجى انتقاد كرد.»
«آل داوود» تصريح كرد: «در بسيارى از كشورها نيز، هيچ گاه جان يك حيوان را با پول معاوضه نمى كنند. مجوز شكار بايد براساس سرريز گونه هاى حيات وحش يك منطقه باشد. اين در حالى است كه هيچ يك از سازمانهاى دولتى و خصوصى متولى محيط زيست ايران، آمار دقيقى از حيات وحش ايران ندارند. به عنوان نمونه، نسل يوزپلنگ ايرانى كه اهميت جهانى دارد، در معرض انقراض است و تاكنون هيچ آمار دقيقى از تعداد اين گونه نادر ارائه نشده است.»
رئيس هيأت مديره انجمن حمايت از حيوانات يادآور شد: «در سال۱۳۸۱ با هدف حمايت از گونه هاى حيات وحش ايران، براى خريد تمام مجوزهاى داخلى وخارجى شكار اعلام آمادگى كرديم، اما پاسخ روشنى نگرفتيم. پس از پيگيريهاى مكرر، مسؤولان سازمان حفاظت محيط زيست، مدعى شدند كه چند سالى است به دليل رويداد خشكسالى، مجوز شكار صادر نمى شود، در حالى كه اينگونه نبود و اكنون صدور مجوز شكار به شدت ادامه دارد.»
«آل داوود» به صدور مجوز ماهيگيرى در درياچه لار اشاره كرد و افزود: «درياچه لار، پارك ملى است و بالاترين درجه حفاظتى را دارد و صدور مجوز ماهيگيرى در آن، برخلاف تمام قوانين و ضوابط ملى و بين المللى است.
وى همچنين از عدم حمايت مناسب از محيط بانان در برابر شكارچيان غيرمجاز و متخلفان انتقاد كرد و افزود: «متأسفانه محيط زيست تاكنون نتوانسته از نيروهاى خود در مناطقى كه شكارچيان غيرمجاز حضور دارند، حمايت كند.»

 


خبر های تازه از سگ وارد شده به حرم امام رضا

 

همان طور که قبلا نوشتم سگی که چند روز پيش به حرم امام رضا وارد شد بسيار مورد توجه مردم و مذهبيون قرار گرفته است. در طول همين چند روز سی دی حاوی تصاوير اين سگ و مصاحبه با شاهدان عينی اين رويداد در سطح شهر مشهد تکثير شده و در اختيار مردم قرار گرفته است.

در اين سی دی نحوه ی ورود سگ مذکور و رفتنش به کنار ضريح حرم توضيح داده می شود، ظاهرا اين سگ دست خود را به ضريح می زده است که اين مسيله موجب تعجب و جلب توجه مردم گرديده است.

اين سگ از قسمت مخصوص به خانم ها وارد حرم گرديده است، ظاهرا پس از نزديک شدن اين سگ به ضريح زايران حرم اقدام به کندن موهای اين سگ برای تبرک نموده اند! اين کار با توجه به نجس بودن سگ در اصول اسلامی تعجب برانگيز است.

سگ مورد بحث همان طور که پيش از اين اشاره شد احتمالا به يکی از باغات و مزارعی که در اختيار آستان قدس می باشد منتقل گرديده است، برای اين سگ در زندگی جديد و مرفهی که شروع کرده است آروزی خوشبختی می کنيم.


  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸٤

نمايشگاه مار در پارک کوهسنگی مشهد !

روزنامه ی خراسان با حدود هفتاد سال سابقه ی فعاليت مطبوعاتی با زندگی مردم خراسان همراه و عجين شده است، اين روزنامه با پيگيری و توجه به مسايل مربوط به حيوانات و محيط زيست نشان داده است که در انجام رسالت مطبوعاتی و فرهنگی خويش راه کمال و پويايی می پيمايد.

 

در شماره ی روز ۳۰ آبان ۸۴ روزنامه ی خراسان نظر يکی از خوانندگان روزنامه در مورد وضع نامناسب در نمايشگاهی با عنوان نمايشگاه مار  درج گرديده بود، متاسفانه اين نمايشگاه تحت نظر سازمان فرهنگی شهرداری و در پارک کوهسنگی مشهد که يکی از جاذبه های گردشگری مشهد به حساب می آيد بر پا گرديده است.

در اين نمايشگاه عده ای مار در وضعيتی رقت انگيز و نامناسب نگهداری می شوند و به نمايش گذاشته شده است، حساسيت و انعکاس مطلب از سوی روزنامه ی خراسان موجب شد تا اينجانب به اين محل مراجعه کنم و با مسوول اين نمايشگاه در جهت رفع مشکلات موجود  صحبت کنم، البته برای پيگيری بيشتر لازم می بينم که با ساير دوستان در مشهد هماهنگی وهم فکری انجام شود که در صورت حصول نتايج جديد به اطلاع دوستان خواهد رسيد.

 

در اين جا متن فکسی که برای روزنامه ی خراسان ارسال نموده ام را می خوانيد :

 

 

روزنامه ی محترم خراسان

با سلام

در ابتدا شایسته است از توجه مسوولانه و انجام وظیفه ی نظارتی و مطبوعاتی آن روزنامه ی محترم به ویژه در مورد مسایل حمایت از حیوانات و محیط زیست آنان تشکر نموده و خواستار ادامه ی این روند سازنده و خداپسندانه از سوی آن روزنامه باشم.

در پی درج نظر یکی از شهروندان شریف و محترم در صفحه ی 2 روزنامه ی خراسان مورخ 30آبان 84 در مورد وضعیت نامناسبی که در نمایشگاه مارها مستقر در پارک کوهسنگی به وجود آمده بوده است، اینجانب به عنوان یک فعال حامی حیوانات در اولین فرصت شخصا به این مکان مراجعه نمودم و به مسوول این نمایشگاه در مورد نگرانی های موجود تذکر دادم، آقای غلامی مسوول این نمایشگاه با رویی گشاده و برخوردی بسیار دوستانه بلافاصله خرگوش هایی که برای تغذیه در محفظه ی مارها قرار داده شده بودند را خارج نمودند. بنا بر توضیح ایشان ظاهرا گونه ای از مار که ایشان نگهداری می کنند باید با حیوانات زنده تغذیه شوند لذا از ایشان درخواست شد علاوه بر دقت در نگهداری مناسب حیواناتی که به عنوان غذا نگهداری می شوند برای جلوگیری از تاثیرات مخرب نمایش صحنه های نامناسب به ویژه برای کودکان و افراد حساس  انجام تغذیه ی مار ها در ساعات تعطیل نمایشگاه انجام شود.

لازم به ذکر است استفاده از حیوانات برای نمایش به طور کلی از سوی حامیان حیوانات مردود و غیر قابل قبول است، در نمایشگاه فوق نیز که ظاهرا تحت نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری فعالیت می کند علاوه بر مورد فوق ضعف های دیگری نیز به چشم می خورد که شایسته است مسوولین امر و به ویژه آقای غلامی مدیر این نمایشگاه که نیات خیرخواهانه ای نیز دارند در رفع این ایرادات بکوشند. شایسته است مسوولان فعالیت و راه اندازی چنین مکان هایی را منوط به نظارت و تایید کامل متخصصان دامپزشکی و مجامع حامی حیوانات بنمایند.

به هر حال وجود مشکلات وحشتناک برای حیوانات  شهر ما مشهد ناشی از نا هماهنگی ها و کم کاری هایی است که امید است به زودی و با همت جوانان فهیم و شریف مشهد حل شود با این حال فعالان حامی حیوانات چه در قالب تشکل ها و چه به صورت منفرد همواره در حمایت از حیوانات کوشا و پر تلاش خواهند بود.

گزارشی از پیگیری مسوولانه آن روزنامه ی محترم و وضعیت این نمایشگاه جهت اطلاع و پیگیری برای انجمن حمایت از حیوانات ایران ارسال خواهد شد.

سیاوش هوشیار – 30 آبان 84                       تلفن: 09153147043

 

 

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٤

سگ در حرم امام رضا

حضور يک سگ در حرم امام رضا در روز سه شنبه ۲۴/۸/۸۴ موجب شده است تا هر کس بنا بر برداشت و باور خود در اين باره اظهار نظری بکند، ولی آن چيز که برای ما می تواند مهم باشد اين است که ظاهرا اين سگ پس از خروج از حرم به يکی از مزارع آستان قدس رضوی در اطراف مشهد منتقل گرديده است و حتما تا پايان عمر از زندگی مرفه و راحتی برخوردار خواهد بود!

 

شايد اين سگ به نمايندگی از همه ی حيوانات برای دادخواهی به حرم امام رضا متوسل شده بوده است به هر حال شايسته است که آستان قدس رضوی ذره ای از امکانات و سرمايه های بسيار فراوان خود را در راه حمايت از حيوانات مشهد به کار گيرد.

 

خبر منتشره درباره ی اين اتفاق را از روزنامه ی خراسان مورخ ۲۵/۸/۸۴ بخوانيد:

 

(( ... ساعت 05/3 بعدازظهر به اتفاق خانواده‌ام مشرف شده بوديم حرم مطهر، در صحن نو ايستاديم... ناگهان تمام نگاه‌ها به طرفي خيره شد... سگي با جثه اي بزرگ در حالي که ابدا وحشت‌زده نبود با گامهاي تند و بلند در محوطه صحن نو به طرف ايوان طلا در حرکت بود... مردم و زوار حضرت رضا با تعجب و عده‌اي هم وحشت‌زده نظاره‌گر بودند... حيوان همچنان به راه خود ادامه داد و وارد ايوان طلا شد و از آنجا به طرف ضريح رفت و همانجا آرام نشست. خادمي که در کنار ضريح پارچه‌اي به گردن حيوان بسته بود تا او را به بيرون هدايت کند، گفت: حيوان از قسمت خانمها به طرف ضريح رفت وهمانجا آرام نشست. ))  

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳۸٤

سو استفاده از حيوانات در خواجه اباصلت

امروز برای شرکت در مراسم سالگرد يکی از بستگان به زيارتگاه و قبرستان خواجه اباصلت رفته بودم، خواجه اباصلت زيارتگاهی در نزديکی شهر مشهد است، هنگامی که شما از  نيشابور به مشهد می آييد در نزديکی مشهد و سمت راست خود گنبد آبی رنگی می بينيد که متعلق به همين زيارتگاه است، بنا بر روايات ظاهرا آقای خواجه اباصلت غلام امام رضا بوده است، در کنار اين زيارتگاه قبرستانی قديمی وجود دارد که مردم مشهد مردگان را در آن دفن می کنند.

در اطراف اين زيارتگاه مشاغلی برای جلب زايرين و مراجعين ايجاد گرديده است، جدا از اشکالات کلی مشاغل کاذب متاسفانه در کنار اين قبرستان دو اسب و دو شتر و يک کره خر بسيار کوچک برای انجام حرکات نمايشی و عکس گرفتن مردم مورد سو استفاده قرار می گيرند، اميدوارم روزی حيوانات مشهد حامی کارآمدی داشته باشند تا امکان جلوگيری از چنين سو استفاده هايی فراهم باشد.

  
نویسنده : سیاوش هوشیار ; ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٤